NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
7238
Цветни аспекти

Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“. Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката  им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите

| 08 Август 2024, 20:29 ч.
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Снимка © „Кантус фирмус“

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. 

В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.

Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет - и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.

Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голям

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя. 

Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допъ

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Драматичният театър в Търговище ще гостува на сцената на театър "Българска армия" през октомври. Софийската публика ще може да гледа постановката „Страст под брястовете“ на режисьора Денислав Янев, съобщиха от ръководството на културната институция.

Сюжетът на пиесата се фокусира върху семейството на силно религиозния и деспотичен фермер Ефрем Кебът. Останал на два пъти вдовец, той запълва живота си и този на тримата си синове с непосилен труд и напрежение относно полагаемото след време наследство. Така той копае невидими пропасти между членовете на семейството, повдигат завесата от театралната трупа. 

Новината за внезапната женитба на възрастния фермер с много по- младата от него и нуждаеща се от дом Абби изгонва по-големите синове на запад, като оставя най-малкият син Ибън сам да води битката за законното му право върху земята.

Трагически стр

Голям концерт с участието на изпълнителите 100 кила, Торино и Пашата, Дара и рок групата Б.Т.Р. на открита сцена "Крепостни сцени" пред Стария град в Несебър постави началото на кампанията "Не сте сами".

Негови организатори бяха Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите със съдействието на Община Несебър, като кампанията цели да информира колкото се може повече младите за опасностите от хазартната и наркотичната зависимости.

Малко след като автомобилното движението по пътя към Стария град бе спряно около 19:30 ч., за настроението на пристигащата публика като диджей се погрижи 100 кила.

Петнадесет минути преди 21:00 часа водещата - актрисата Гергана Стоянова, представи на сцената Стефан Бакалов, началник на отдела за борба с наркотрафика в Агенция "Митници", който заяви: "Кампанията е наша лична кауза и през годините стана кауза на цялото о

Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.

Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката  им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.

Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна творба, създадена за хор, пиано и оркестър, която съчетава класическите похвати с джазови и латиноамерикански танцови ритми. „Рио Гранде“ ще бъде изпълнена премиерно за българската публика в преработката на Джулиян Тревелиян за соло пиано.

В рамките на проекта, двама артисти ще изнесат майсторски клас по камерна музика, който ще се състои на 13 октомври в Националното музикално училище „Любомир Пипков“.  

Джулиан Тревелиян става международно известен през 2021 година с участие в престижния международен конкурс „Геза Анда“, в Цюрих, когато печели три отличия – втора награда, наградата на публиката и наградата „Моцарт“. Той свири на пиано, цигулка и виола. Когато на 16-годишна възраст завоюва призова награда (Deuxieme Grand Prix при неприсъдена първа) и става най-младият лауреат в историята на конкурса „Маргарита Лонг“ в Париж, до последния момент се е колебае дали да се яви на състезанието като пианист или като цигулар. Неговите интереси са насочени към различни области в музикалното изкуство и извън него: той учи композиция и пише музика за Ensemble Dynamique, следва музикология в Оксфордския университет. Има диплома по геология, ръководи струнен квартет, свири на старинни инструменти и е част от хоров състав за китайска музика. Освен английски език, владее френски, немски и италиански език. В момента живее в Париж и в свободното си време обича да чете, да готви и да спортува. 

Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.

Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.

Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.

Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о

Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.

По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.

„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла

Група "Оейзис" пусна юбилейно издание по случай 30-годишнината на дебютния си албум Definitely Maybe, докато феновете са в очакване да се сдобият с билети за обявените й концерти догодина, съобщават ДПА и Ройтерс. 

Новото издание включва ауттейкове, демо записи и алтернативни версии на песни, записани по това време, както и ремастерирана версия на оригиналния албум от 1994 г.

Юбилейното издание се предлага като бокс-сет от четири плочи, два компактдиска, цветен винил, касета и в цифров формат. То идва, след като групата обяви по-рано през седмицата, че се събира отново за поредица от концерти във Великобритания и Ирландия - първите след разпадането й през 2009 г.

Цените на билетите за концертите на "Оейзис" станаха известни вчера, като тези за стадион "Уембли" в Лондон започват от 74,25 британски лири и стигат до 506,25 британски лири.

Група "Оейзи

Тио Крокър, Алюн Уейд и „Вертигонг“ свирят в последната вечер на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“.

Финалната вечер започва с индонезийския „Вертигонг“, който надхвърля границите на музикалното изразяване, съобщиха организаторите на фестивала.

Американският джаз тромпетист, композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър, номиниран за наградата „Грами“, три пъти за „Ехо“ и носител на наградата „Пресър“, излиза също тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“. 

Внук на тромпетиста Док Чийтъм и ученик на легендарния джаз тромпетист Доналд Бърд, Тио Крокър е артист, дълбоко свързан с джаз традицията, посочват още организаторите на фестивала. Той е добре запознат със суинга, бибопа и акустичния модален джаз, а с авторската му музика се разкрива любовта му към о

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей.

Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата.

„Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на

Възпитаник е по пиано на Рена Шерешевская в „Екол Нормал“ в Париж,  където учи, благодарение на спонсорство от Патрик Мазур. Лауреат е също на конкурсите „Ил дьо Франс“ (Франция), „Дъдли“ (Великобритания), „Дюмортие“ (Белгия) и конкурса „KlavierOlymps“ в Бад Кисинген (Германия). Негови преподаватели са били също Кристофър Елтън в Кралската музикална академия в Лондон, Елизабет Олтман и Рита Вагнер. Посещавал е майсторски класове при Паскал Роже, Андреас Щайер, Стивън Ковачевич, Менахем Преслер, Паул Бадура-Шкода, Жан-Марк Луисада, Мария Жоао Пиреш и др. От 2021 г. той е асистент на Рена Шерешевская в Париж. 

Максим Цеков е роден през 2000 година в Австрия. Получава първите си уроци по цигулка от легендарната българска изпълнителка Дина Шнайдерман. След това дълги години е ученик на друг наш музикант, Иван Димитров – концертмайстор на Виенския симфоничен оркестър. През 2015 г. е приет за извънреден студент в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 2011 г. е избран и изпълнява ролята на малкия Паганини в известната английско-италианска продукция „Цигулар на дявола” с Дейвид Гарет, в главната роля. В биографията му има призови места и лауреатски звания от поредица международни конкурси, сред които „Клостер Шьонтал", „Стефани Хол“ - Виена, Международен конкурс „CIMA“, Младежки конкурс „Musica Juventutis“, както и престижния конкурс „Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. През 2020 г. дебютира с рецитал във виенската зала „Музикферайн“, заедно с пианистката Софи Друмл. В момента е студент във висшето музикално училище „Ханс Айслер“, в Берлин, в класа на проф. Улф Валин. Паралелно с това, свири в оркестъра на Виенската държавна опера/ Виенската филхармония.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 09:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
7238
Цветни аспекти

Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.

| 08 Август 2024, 20:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Максим Цеков и британският пианист Джулиан Тревелиян ще имат концерт у нас през есента
Снимка © „Кантус фирмус“

Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“. 

Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.

В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.

Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет - и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.

Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голям

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя. 

Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допъ

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Драматичният театър в Търговище ще гостува на сцената на театър "Българска армия" през октомври. Софийската публика ще може да гледа постановката „Страст под брястовете“ на режисьора Денислав Янев, съобщиха от ръководството на културната институция.

Сюжетът на пиесата се фокусира върху семейството на силно религиозния и деспотичен фермер Ефрем Кебът. Останал на два пъти вдовец, той запълва живота си и този на тримата си синове с непосилен труд и напрежение относно полагаемото след време наследство. Така той копае невидими пропасти между членовете на семейството, повдигат завесата от театралната трупа. 

Новината за внезапната женитба на възрастния фермер с много по- младата от него и нуждаеща се от дом Абби изгонва по-големите синове на запад, като оставя най-малкият син Ибън сам да води битката за законното му право върху земята.

Трагически стр

Голям концерт с участието на изпълнителите 100 кила, Торино и Пашата, Дара и рок групата Б.Т.Р. на открита сцена "Крепостни сцени" пред Стария град в Несебър постави началото на кампанията "Не сте сами".

Негови организатори бяха Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите със съдействието на Община Несебър, като кампанията цели да информира колкото се може повече младите за опасностите от хазартната и наркотичната зависимости.

Малко след като автомобилното движението по пътя към Стария град бе спряно около 19:30 ч., за настроението на пристигащата публика като диджей се погрижи 100 кила.

Петнадесет минути преди 21:00 часа водещата - актрисата Гергана Стоянова, представи на сцената Стефан Бакалов, началник на отдела за борба с наркотрафика в Агенция "Митници", който заяви: "Кампанията е наша лична кауза и през годините стана кауза на цялото о

Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката  им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.

Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна творба, създадена за хор, пиано и оркестър, която съчетава класическите похвати с джазови и латиноамерикански танцови ритми. „Рио Гранде“ ще бъде изпълнена премиерно за българската публика в преработката на Джулиян Тревелиян за соло пиано.

Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.

Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.

Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.

Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о

Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.

По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.

„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла

Група "Оейзис" пусна юбилейно издание по случай 30-годишнината на дебютния си албум Definitely Maybe, докато феновете са в очакване да се сдобият с билети за обявените й концерти догодина, съобщават ДПА и Ройтерс. 

Новото издание включва ауттейкове, демо записи и алтернативни версии на песни, записани по това време, както и ремастерирана версия на оригиналния албум от 1994 г.

Юбилейното издание се предлага като бокс-сет от четири плочи, два компактдиска, цветен винил, касета и в цифров формат. То идва, след като групата обяви по-рано през седмицата, че се събира отново за поредица от концерти във Великобритания и Ирландия - първите след разпадането й през 2009 г.

Цените на билетите за концертите на "Оейзис" станаха известни вчера, като тези за стадион "Уембли" в Лондон започват от 74,25 британски лири и стигат до 506,25 британски лири.

Група "Оейзи

Тио Крокър, Алюн Уейд и „Вертигонг“ свирят в последната вечер на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“.

Финалната вечер започва с индонезийския „Вертигонг“, който надхвърля границите на музикалното изразяване, съобщиха организаторите на фестивала.

Американският джаз тромпетист, композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър, номиниран за наградата „Грами“, три пъти за „Ехо“ и носител на наградата „Пресър“, излиза също тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“. 

Внук на тромпетиста Док Чийтъм и ученик на легендарния джаз тромпетист Доналд Бърд, Тио Крокър е артист, дълбоко свързан с джаз традицията, посочват още организаторите на фестивала. Той е добре запознат със суинга, бибопа и акустичния модален джаз, а с авторската му музика се разкрива любовта му към о

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей.

Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата.

„Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на

В рамките на проекта, двама артисти ще изнесат майсторски клас по камерна музика, който ще се състои на 13 октомври в Националното музикално училище „Любомир Пипков“.  

Джулиан Тревелиян става международно известен през 2021 година с участие в престижния международен конкурс „Геза Анда“, в Цюрих, когато печели три отличия – втора награда, наградата на публиката и наградата „Моцарт“. Той свири на пиано, цигулка и виола. Когато на 16-годишна възраст завоюва призова награда (Deuxieme Grand Prix при неприсъдена първа) и става най-младият лауреат в историята на конкурса „Маргарита Лонг“ в Париж, до последния момент се е колебае дали да се яви на състезанието като пианист или като цигулар. Неговите интереси са насочени към различни области в музикалното изкуство и извън него: той учи композиция и пише музика за Ensemble Dynamique, следва музикология в Оксфордския университет. Има диплома по геология, ръководи струнен квартет, свири на старинни инструменти и е част от хоров състав за китайска музика. Освен английски език, владее френски, немски и италиански език. В момента живее в Париж и в свободното си време обича да чете, да готви и да спортува. 

Възпитаник е по пиано на Рена Шерешевская в „Екол Нормал“ в Париж,  където учи, благодарение на спонсорство от Патрик Мазур. Лауреат е също на конкурсите „Ил дьо Франс“ (Франция), „Дъдли“ (Великобритания), „Дюмортие“ (Белгия) и конкурса „KlavierOlymps“ в Бад Кисинген (Германия). Негови преподаватели са били също Кристофър Елтън в Кралската музикална академия в Лондон, Елизабет Олтман и Рита Вагнер. Посещавал е майсторски класове при Паскал Роже, Андреас Щайер, Стивън Ковачевич, Менахем Преслер, Паул Бадура-Шкода, Жан-Марк Луисада, Мария Жоао Пиреш и др. От 2021 г. той е асистент на Рена Шерешевская в Париж. 

Максим Цеков е роден през 2000 година в Австрия. Получава първите си уроци по цигулка от легендарната българска изпълнителка Дина Шнайдерман. След това дълги години е ученик на друг наш музикант, Иван Димитров – концертмайстор на Виенския симфоничен оркестър. През 2015 г. е приет за извънреден студент в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 2011 г. е избран и изпълнява ролята на малкия Паганини в известната английско-италианска продукция „Цигулар на дявола” с Дейвид Гарет, в главната роля. В биографията му има призови места и лауреатски звания от поредица международни конкурси, сред които „Клостер Шьонтал", „Стефани Хол“ - Виена, Международен конкурс „CIMA“, Младежки конкурс „Musica Juventutis“, както и престижния конкурс „Алберто Лиси" в Гщаад, Швейцария. През 2020 г. дебютира с рецитал във виенската зала „Музикферайн“, заедно с пианистката Софи Друмл. В момента е студент във висшето музикално училище „Ханс Айслер“, в Берлин, в класа на проф. Улф Валин. Паралелно с това, свири в оркестъра на Виенската държавна опера/ Виенската филхармония.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.